top of page

 
2018 Uluslararası Beyin Araştırmaları Organizasyonu Küresel Savunuculuk Tohum Hibe Ödülü

Beyin ve Sinir Sisteminizin Daha Sağlıklı Olması İçin Tavsiye ve Bilgi Sağlıyoruz

Asab, Arapça sinir (nöron) demektir. Asab Ortadoğu (AsabME) vizyonu, tüm nörolojik hastalıklardan arınmış bir dünya kurmaya yardımcı olmaktır. AsabME'nin misyonu, nörolojik sağlık konusunda toplumun bilinç düzeyini artırarak nörolojik hastalık ve rahatsızlıkların risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olmak ve böylece toplumun koruyucu hekimlik tedbirlerini almasını sağlamaktır.

Alzheimer

Alzheimer kronik nörodejeneratif bir hastalıktır. Hafıza, düşünce ve davranışla ilgili sorunları beraberinde getiren bir bunama türüdür. Genellikle yavaş başlar ve zamanla artar. Demans vakalarının yaklaşık %70'inin nedeni budur. Şu anda, yaşlı insanlar için bir ölüm nedeni olarak kalp hastalığı ve kanserden hemen sonra üçüncü sırada yer almaktadır. ​ Şu anda tedavi faaliyetlerinin ve ilaçların çoğu hastanın durumunu geçici olarak iyileştirebilir ve bir süre daha iyi yaşam kalitesi sağlayabilir. Ancak hastalığın kalıcı bir tedavisi yoktur. Mevcut tedavi seçeneklerini anlamak, destek almak ve mümkün olduğunca son gelişmeleri takip etmek önemlidir.

Parkinson hastalığı

Parkinson hastalığı (PD), esas olarak motor sistemi etkileyen merkezi sinir sistemi üzerinde ilerleyen kronik bir nörodejeneratif beyin hastalığıdır. Semptomlar genellikle yavaş yavaş gelişir ve zamanla kötüleşir. Hasta beyni, dopamin adı verilen bir nörotransmitter üretmeyi yavaş yavaş durdurur. Bu, aktivitelerini, davranışlarını ve vücutlarını düzenleme konusunda daha az yeteneğe yol açar.

Sign me up!
bottom of page