top of page

Damlaya Damlaya Göl Olur

Muhtemelen "Karga ve Sürahi" hikayesini hatırlayacaksınız. Kuraklık zamanında, Kuşlar içecek çok az şey bulabilmekteydi, susamış bir Karga, içinde biraz su olan bir testi buldu. Ancak testi yüksekti ve boynu dardı ve ne kadar denerse denesin karga suya ulaşamadı. Zavallı şey susuzluktan ölecekmiş gibi hissetti. Sonra aklına bir fikir geldi. Küçük çakıl taşları alarak teker teker sürahiye attı. Her çakıl taşıyla birlikte su biraz daha yükseldi ve sonunda su içebileceği kadar yakına geldi.

Bu inisiyatifle, sinir bilimine ilişkin farkındalığı artırmayı ve toplumumuzun tüm nörolojik hastalıklardan kurtulmasına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Yayınladığımız bilgiler hedefe göre küçük olabilir ama yine de hedefe ulaşılmasına yardımcı olacağına inanıyoruz.

Dünya çapında nöral hastalık ve rahatsızlıklardan mustarip insan sayısı son birkaç on yılda büyük ölçüde arttı. Bölgemiz sinirsel hastalık ve bozuklukların görülme sıklığı açısından dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu durum, bölgemizin sağlık sistemleri üzerinde baskı oluşturacak ve bölgedeki ailelere ve hükümetlere sosyoekonomik yükler getirecektir. Aile üyelerinin hastalıklarla nasıl başa çıkılacağı konusunda genellikle uygun bilgi eksikliği vardır.

Çalışmalarımızla farkındalık düzeyini önemli ölçüde artırmayı ve aşağıdaki faydaları sağlamayı amaçlıyoruz:


1- Toplumunun risk faktörleri hakkındaki bilgisini geliştirip, böylece toplumumuz mümkün olduğunca koruyucu önlemler alabilir ve mümkün olan her yerde yaşam tarzını değiştirebilir.


2- Mitleri toplumdan uzaklaştırarak, meselelere daha gerçekçi ve pozitif bir yaklaşımla yaklaşımımın sağlanması.


3- Gerçekler, rakamlar hakkında bilgi sağlamak ve toplumu araştırma faaliyetleri için daha fazla kaynak ve fon bağışlamaya/aktarmaya teşvik etmek.


4- Bakım ve tedavi seçenekleriyle ilgili gerekli tüm bilgileri sağlamak, böylece hastalar ve bakıcılar bilinçli karar verme konusunda daha avantajlı olacaktır.


5- Paydaşlar (hastalar, bakıcılar, uygulayıcılar, araştırmacılar) arasında iletişim kurmak, deneyim paylaşmak ve birbirlerine destek olmak için bir iletişim platformu oluşturmak.

2018 Uluslararası Beyin Araştırmaları Örgütü Küresel Savunuculuk Tohumu Hibe Ödülü bu girişim için sağlandı ve bu paralelde web sitesi şu anda yayında. Bu blog ile aynı amacımıza katkıda bulunmayı amaçlıyoruz. Blog ve web sitemizin verimliliğini ve faydasını artırmak için lütfen geri bildiriminizi sağlayın.

Teşekkürler,

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page